W San Francisco rozpoczęła się właśnie konferencja Build 2015, podczas której Microsoft zaprezentuje światu szereg swoich produktów i usług. Podczas keynote, które właśnie się zakończyły, pojawiło się mnóstwo ciekawych informacji, z których jedna zasługuje na dokładniejsze opisanie. Informacja ta dotyczy nowego członka rodziny Visual Studio – Code.

Visual Studio Code, to nowy edytor pozwalający pisać aplikacje w takich językach jak PHP, Python, Java, C#, JavaScript, HTML i wielu innych. Pełną listę znajdziecie pod adresem https://code.visualstudio.com/Docs/languages. Wbrew nazwie, nie jest to pełne Visual Studio. Code bardziej celuje w rynek prostych edytorów służących do niewielkich poprawek w kodzie, co nie znaczny, że na wsparciu najpopularniejszych jego możliwości się kończą.

Poza podpowiadaniem składni mamy możliwość korzystania ze zintegrowanego klienta Git, który poza standardowym commitowaniem zmian, pozwala między innymi na łatwe rozwiązywanie konfliktów. Kolejnym dodatkiem jest debugger. Niestety cieszyć się z niego będą tylko programiści pracujący nad projektami ASP.NET 5 lub Node.js. Debugger oferuje wszystkie podstawowe funkcje, takie jak punkty przerwania, analiza zmiennych czy krokowe debugowanie. Code posiada również możliwość uruchamiania zadań takich jak Gulp czy kompilator TypeScript.

Na koniec zostawiłem najciekawszą informację. VSCode działa na wszystkich systemach operacyjnych – Windows, Linux oraz Mac OS.