O podróżowaniu po świecie marzyłem od dawna, niestety nie mialem dobrego towarzysza podróży oraz sądziłem, że tego typu rozrywka zarezerwowana jest tylko dla bogatych ludzi. Pierwszy problem rozwiązał się sam, a drugi okazał się być wyimaginowany. Towarzysza podróży musicie znaleźć sami (chyba, że lubicie podróżować w pojedynkę). Co do kosztów podróżowania, przeczytacie za chwilę.

Każdą podróż zaczynamy od pomysłu. Na pewno są miejsca, które chcielibyście odwiedzić, ale obawiacie się kosztów. Zamiast rezygnować z wymarzonego wyjazdu, sprawdźcie alternatywne środki transportu oraz noclegu.
Zamiast lecieć z najbliższego miasta, sprawdźcie oferty przewoźników z innych miast. Wybierając się w podróż dłuższa niż weekend, warto poświęcić dzień na dojazd i oszczędzić sporo pieniędzy. Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie na biletach lotniczych jest skorzystanie z tanich linii takich jak Wizz Air lub Ryanair. Loty krajowe można kupić za 9 (słownie – dziewięć) złotych, a międzynarodowe zaczynają się od 40 złotych.
Na pewno cześć z was zadała sobie pytanie, „Ok, 40 zł, ale jaki kierunek?”. Najczęściej są to mało atrakcyjne kierunki, ale nie one są miejscem docelowym. Loty do interesujących destynacji z tych miejsc są bardzo tanie, oszczędzimy więc sporo pieniędzy składając taki lot. Lotniskami przesiadkowymi najczęściej są Mediolan, Oslo, Londyn, Sztokholm, czy Bruksela.

Dolecieliśmy na miejsce, co dalej? Trzeba znaleźć nocleg. Pierwszą myślą będzie hotel. Niestety bardzo często, cena za pokój znacząco przekracza nasz budżet. Z pomocą przychodzi serwis Airbnb, w którym znajdziemy prywatne pokoje w zwykłych mieszkaniach za niewielkie pieniądze. Jeśli nie czujecie się komfortowo, gdy właściciel chrapie za ścianą, możecie poszukać hostelu, guest house’u lub bed and breakfast. Jeśli jednak hotel to „must have”, poszukajcie promocji na Tripadvisor. Cena może być wielokrotnie niższa niż w przypadku rezerwacji bezpośrednio w hotelu.

Mamy już bilety lotnicze, hotel przygotowuje masz pokój, a co z jedzeniem i atrakcjami? Rezerwując hotel warto dopłacić do śniadań. W ten sposób nie trzeba od rana uganiać się po sklepach w poszukiwaniu jedzenia (oszczędzamy czas i pieniądze – bardzo często śniadanie kupione w sklepie jest bardzo drogie). Co więcej, możemy przygotować sobie drugie śniadanie (nie zawsze jest to mile widziane). Obiad warto zjeść w lokalnym „barze mlecznym”, czyli w restauracji, która serwuje lokalne potrawy mieszkańcom. Może nie spróbujcie tutaj wykwintnej kuchni z danego regionu, ale najecie się do syta za niewielkie pieniądze. Kolejną opcja jest korzystanie z lokalnych sieciówek. Ciekawą opcją są również happy hours. Niektóre lokale oferują za pół darmo swoje posiłki w wybranych godzinach.

Przed podróżą warto sprawdzić komunikację miejską w miejscu, do którego się udajemy. Bardzo często okazuje się, że możemy kupić bilet okresowy na wszystkie linie lub bilet grupowy za niewielkie pieniądze. Poza komunikacją miejską, warto również sprawdzić ceny wypożyczenia samochodu. Jeśli jedzie was więcej niż dwie osoby, może okazać się, że wynajęcie samochodu będzie się bardziej opłacać, niż komunikacja miejska.

Mając już zaplanowane wszystkie szczegóły naszej podróży, możemy zacząć kompletować podstawowy ekwipunek, dzięki któremu oszczędzimy niemałe pieniądze, jeśli okaże się, że będziemy musieli z niego skorzystać.
Przede wszystkim zabierzcie ze sobą podstawowe leki – na żołądek (rozwolnienie, zgaga, wzdęcia). Witamina C oraz coś na przeziębienie również się przyda. Leki na ból głowy to oczywista oczywistość. Nie zapomnijcie o plastrach (niezastąpione w przypadku wyjazdów, na których dużo się chodzi). Ważne są jeszcze krem na opalanie oraz odstraszający owady.
Poza lekami przydatnymi elementami wyposażenia będą:
– smartfon (i/lub tablet) wraz z ładowarką i przejściówką do gniazdka (zawsze przed wyjazdem sprawdzajcie czy w danym kraju będzie konieczna przejściówka). Możecie również zastanowić się na power bankiem. Rozsądnie byłoby zabrać również telefon z poprzedniej epoki, w którym bateria potrafi bez ładowania wytrzymać cały wyjazd
– chusteczki higieniczne suche i mokre – podstawowa higiena, dzięki której możecie uniknąć leków, które będą leżeć obok
– „analogowa” mapa, przewodnik oraz kieszonkowy słownik – ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy wyczerpie się bateria w telefonie/tablecie
– plastikowe sztućce – często można za grosze kupić w marketach gotowe sałatki, które są sycące, niestety nie dodają do nich sztućców
– niewielki notatnik oraz długopis

Osobną kategorię stanowią aplikacje, które zabierzemy na naszym smartfonie/tablecie. Są to:
– tripadvisor (informacje atrakcjach turystycznych, lotach, hotelach, restauracjach)
– here maps (mapy i nawigacja offline wraz z opcją wyszukiwania ciekawych miejsc w pobliżu)
– google maps
– yelp (aplikacja pokazująca okoliczne atrakcje, firmy, usługi, itp)
– translator

Dokładniejszy opis aplikacji oraz szerszą ich listę zamieszczę w jednym z kolejnych wpisów.

Mam nadzieję, że skorzystacie z powyższych rad i wybierzecie się w swoją wymarzoną podróż. Tanie podróżowanie jest możliwe, na co sam jestem dowodem – przez ostatni rok odwiedziłem sześć krajów (niektóre po kilka razy) i nie wydałem przy tym majątku. W kolejnym wpisie na temat taniego podróżowania podzielę się z Wami listą serwisów, z których korzystam podczas wyszukiwania ciekawych kierunków oraz promocji.