W poprzednim tekście na temat taniego podróżowania skupiłem się na finansowej kwestii organizowania wyjazdu. Dzisiaj przedstawię listę aplikacji oraz serwisów, z których korzystam podczas wyszukiwania i planowania podróży.


Tak jak pisałem ostatnio, każdą podróż zaczynamy od pomysłu. Może to być wymarzony przez nas kierunek lub kusząca promocja na lot w miejsce, o którym byśmy nie pomyśleli. Niezależnie od sposobu wyboru kierunku, pierwsze kroki kieruję w stronę Tripadvisor. Jest to serwis, w którym znajdziemy nocleg, lot, restauracje oraz atrakcje. W przypadku hoteli mamy do dyspozycji opcję ofert specjalnych. Są to promocje przygotowane przez hotel, np. jedna noc gratis, bezpłatne śniadania przy rezerwacji 3 noclegów, kupon zniżkowy na kolejną rezerwację, itp. Oprócz samych ofert, Tripadvisor oferuje ogromną społeczność podróżników, którzy na bieżąco komentują odwiedzone miejsca, dzięki czemu mamy możliwość poznania opinii innych osób. Wartością dodaną serwisu są aplikacje mobilne, przy pomocy których możemy sprawdzić informacje po dotarciu na miejsce. Niestety tryb offline nie działa najlepiej (sprawdzone na telefonach z Windows Phone i Android oraz na tablecie z Windows 8.1), głównie za sprawą niewielkiej ilości treści dostępnych offline.

Kolejnym serwisem wartym uwagi jest Booking.com. Znajdziemy tutaj ogromną bazę noclegów, których ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za noc (łóżko w hostelu, więc szału nie ma, ale warto odnotować fakt). Podobnie jak Tripadvisor, Booking.com może pochwalić się ogromną bazą aktywnych użytkowników, którzy komentują hotele, warunki w nich panujące, śniadania i wszystkie inne aspekty związane z hotelem (dostęp do internetu, czajnik w pokoju, odległość do komunikacji miejskiej, itd.). Booking.com również nie ma aplikacji działającej w trybie offline, a użytkownicy Windows Phone i tabletów z Windows 8.1 muszą zadowolić się mobilną wersją strony, ponieważ natywna aplikacja dla tych systemów nie istnieje.

Alternatywą dla Booking.com jest serwis Airbnb. W serwisie tym znajdziemy nocleg nie w hotelu, a w prywatnej kwaterze. Możemy wynająć całe miejsce, pokój lub samo łóżko. Prywatna kwatera to nic innego jak czyjeś mieszkanie, które ktoś postanowił wynajmować (w całości lub na pokoje/łóżka) podróżnym. Od strony cenowej, oferty znajdujące się na Airbnb są tańsze niż hotele.

Następne dwie aplikacje to mapy – Google Maps i Here Maps. Używam ich zamiennie – Google wtedy, gdy jest dostęp do sieci, Here w trybie offline. Obie mapy mają porównywalne możliwości, z jednym wyjątkiem. Here, jak już wspomniałem, działa offline. Co więcej, po pobraniu map na nasze urządzenie, możemy cieszyć się nawigacją z prawdziwego zdarzenia.

Ciekawą usługą, która czasami pozwala znaleźć tani lot lub hotel, jest Skyscanner. Serwis oraz mobilne aplikacje są przejrzyste, oferują możliwość wyboru daty lotu w kalendarzu oraz na liście wyświetlającej ceny. Z własnych doświadczeń mogę napisać, że serwis sprawdza się lepiej w przypadku dalekich podróży. Zawsze jak szukałem lokalnych (europejskich) połączeń, wyszukane loty były droższe niż złożone samemu.

Ostatnią aplikacją z jakiej korzystam podczas podróży, jest Yelp. Serwis oraz aplikacje na nim bazujące, oferuje możliwość przeglądania ciekawych miejsc i usług w pobliżu naszej lokalizacji. Przy czym nie są to tylko miejsca przeznaczone tylko dla turystów. Pośród oferty znajdziemy usługi przydatne w codziennym życiu jak również interesujące obiekty.

Na sam koniec zostawiłem listę serwisów, z których korzystam podczas szukania lotów. Serwisy te wyszukują ciekawe połączenia lotnicze, prezentują aktualne oferty promocyjne przewoźników oraz składają interesujące loty. Są to:

Spora część informacji pojawiających się w tych serwisach, będzie powielona, jednak co jakiś czas każdy z serwisów potrafi zaskoczyć prawdziwą perełką, dlatego warto śledzić każdy z nich. Warto też zaglądać na fora lub facebookowy profil tych serwisów, ponieważ w komentarzach można również znaleźć ciekawe informacje.

Jeśli znacie inne aplikacje i serwisy, które powinny znaleźć się w zestawieniu, dodajcie je w komentarzu.