Przed kilkoma tygodniami zmieniłem Windows Phone na Androida. Od tamtej pory kompletuję zestaw aplikacji, które ułatwią mi korzystanie z telefonu. W większości przypadków znalazłem ciekawe propozycje, brakowało mi tylko jednej aplikacji – wykonującej czynności wtedy, gdy jakieś wydarzenie będzie miało miejsce. Brzmi nieco skomplikowanie? Już wyjaśniam o co chodzi.

Chcielibyście mieć aplikację, która sama włączy WiFi gdy jesteście w domu lub w pracy? Lub aplikację, która wyśle SMS z informacją, że nie możecie odebrać telefonu, ponieważ prowadzicie samochód? Od teraz możecie skorzystać z takiej aplikacji. Jest nią on{X}.

on{X} daje możliwość praktycznie nieograniczonego tworzenia reguł związanych z naszym telefonem. Wyzwalaczem może być zmiana lokalizacji, sposobu przemieszania się (chodzenie, bieganie, jazda samochodem), przychodząca rozmowa, SMS, uruchomienie aplikacji, zmiana pogody i wiele innych. Reakcją na wyzwalacz z kolei może być wszystko, co jest związane z naszym telefonem, czyli SMS, powiadomienie, uruchomienie aplikacji, połączenie się z usługą sieciową, włączenie/wyłączenie WiFi, itd.
Jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia. I nie jest to puste hasło, ponieważ receptury (akcje wykonywane w przypadku wystąpienia odpowiedniego wydarzenia) możemy tworzyć sami w JavaScipt. Na stronie on{X} dostępna jest dokumentacja wraz z opisem wyzwalaczy dla każdego elementu telefonu. Dostarcza ona kompletnych informacji na temat szczegółów tworzenia receptur.
Jeśli nie chcecie pisać własnych receptur, możecie wykorzystać już gotowe, stworzone przez społeczność. Mamy w czym wybierać, ponieważ gotowych receptur jest około pięćdziesięciu i każda z nich jest przydatna.

Na koniec nieco niepokojąca informacja – projekt sprawia wrażenie co najmniej zaniedbanego. Od dawna nie pojawiła się aktualizacja aplikacji, a ostatni wpis na blogu pochodzi z 2014 roku. Szkoda, ponieważ jest to aplikacja, której szukałem od momentu wyjęcia telefonu z pudełka. Inne aplikacje oferujące podobne możliwości, nie były w stanie wykonać wszystkich czynności, których potrzebowałem.

Aplikację znajdziecie w Google Play po adresem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.onx.app.