Ciekawe wieści nadeszły ze strony twórcy Laravela, Taylora Otwella. Światło dzienne ujrzał kolejny framework jego autorstwa, o nazwie Lumen. Jest to mikroframework bazujący na Laravelu.

Framework, według zapewnień autora, jest mniejszy, szybszy oraz „lżejszy”. Do kogo jest on skierowany? Dla wszystkich, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw Laravela, ale są gotowi zamienić wygodę programowania na większą wydajność.

Pierwsze co się rzuca w oczy, to brak domyślnej obsługi fasad oraz Eloquent ORM. Zauważyłem również, że middleware oraz Service Providers zostały domyślnie wykomentowane. W przypadku środowisk również zaszła zmiana, domyślnie jest dostępne tylko jedno środowisko. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z większej ilości środowisk, będziemy musieli odpowiednio skonfigurować Lumen.

Na pierwszy rzut oka Lumen doskonale będzie się nadawał do niewielkich serwisów dostarczających API dla innych serwisów. Niestety nic więcej na temat tego frameworka nie mogę napisać. Jak tylko będę miał okazję przygotować jakiś mikro serwis korzystający z tego frameworka, podzielę się większą ilością szczegółów. Tymczasem zachęcam was do zapoznania się z dokumentacją projektu – lumen.laravel.com.