Kilka miesięcy temu Microsoft przyciągnął niemałe zainteresowanie, wypuszczając na świat Xbox Music, który zastąpił wysłużonego Zune. Zainteresowanie usługą jest duże, zwłaszcza że na rynku mamy już kilka podobnych serwisów i radzą one sobie całkiem nieźle.

Szukając informacji na temat Xbox Music dosyć często trafiałem w serwisie xbox.com na linki prowadzące do nieistniejących stron lub stron w języku angielskim. Zamiast przegrzebywać się przez liczne odnośniki i marketingową papkę, postanowiłem pomęczyć polski support i zadałem im kilka pytań. W tym miejscu należy pochwalić wsparcie, ponieważ odpowiedzi uzyskałem stosunkowo szybko, a ich jakość była zaskakująco wysoka. Spodziewałem się otrzymać linki do stron pomocy lub w najlepszym przypadku zdawkowe odpowiedzi składające się z przygotowanych wcześniej treści. Jak bardzo się myliłem okazało się już po pierwszym mailu. Odpowiedzi na moje pytania były konkretne i nie zawierały marketingowego bełkotu. Oto czego się dowiedziałem.

  1. Do korzystania z Xbox Music na konsoli wymagane jest konto Gold. W pozostałych przypadkach konto Gold nie jest potrzebne.
  2. Istnieje możliwość słuchania muzyki offline.
  3. Pobrane pliki zabezpieczone są mechanizmem DRM.
  4. Po rezygnacji z usługi, nie będzie możliwe odtwarzanie pobranych plików.
  5. W chwili obecnej Xbox Music nie jest dostępny w Polsce. Aby móc z niego korzystać należy zmienić region w ustawieniach konta.
  6. W przypadku Windowsa 8 pobrane pliki można odtwarzać tylko w aplikacji Muzyka (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/music#1TC=t1).
  7. W chwili obecnej nie ma możliwości słuchania muzyki na telefonach z systemem Windows Phone 7.
  8. Pobranych plików nie będzie można odtwarzać w żadnym playerze mp3 (tylko na telefonach WP8 i może kiedyś WP7).
  9. Termin wprowadzenia usługi do Polski nie jest znany.

Jak dla mnie obostrzenia nie są aż tak bardzo restrykcyjne. Posiadam Windows 8, niedługo zmienię telefon na WP8, a Xbox dumnie kurzy się obok telewizora. Jedyne czego mi brakuje to konto Gold, które pewnie za jakiś czas wykupię. Szkoda tylko, że nie można korzystać z playerów mp3, ponieważ bateria w obecnych smartphone’ach do najmocniejszych nie należy i po kilku(nastu) godzinach podróży ze słuchawkami na uszach, wymaga podłączenia do prądu.