Po  przeczytaniu maila, którego otrzymałem od ekipy AppFog oraz po zapoznaniu się z nową ofertą, do głowy przyszło mi zdanie “The King is dead, long live the King.”. PHP Fog był pierwszą chmurą dedykowaną PHP i pozwalał na naprawdę wiele. Wraz ze wzrostem popularności, rosła ilość dostępnych aplikacji oraz usług, z których mogliśmy korzystać, a ceny – mimo, iż nadal wyższe od standardowego hostingu – nie były odstraszające.

Niedługo po tym, jak wystartował PHP Fog, pojawił się AppFog, jako odpowiedź na zapotrzebowanie na chmurę wspierającą inne technologie. Po ponad roku istnienia PHP Fog, stało się wreszcie to, co było do przewidzenia. AppFog przejął rolę chmury dla PHP (i nie tylko). Obecnie mamy możliwość utworzenia aplikacji w chmurze AppFog w takich technologiach jak PHP, Java, .NET, Grails, Node, Ruby czy Python. Do tego dochodzi możliwość skorzysta z już gotowej aplikacji, np WordPress czy Drupal. Podczas tworzenia aplikacji mamy do wyboru kilka lokalizacji. Możemy wybrać serwery w Azji, USA oraz Europie (najbliżej nas jest Irlandia). W zależności od naszego wyboru, AppFog skorzysta z infrastruktury Amazon, Azure lub Rackspace.

A jak wygląda sprawa opłat? Wbrew pozorom nie jest źle. AppFog oferuje darmowy plan, który dla podstawowych zastosowań powinien w zupełności wystarczyć. Do dyspozycji otrzymujemy 2GB ramu, 50GB transferu, load balancer oraz bazę MySQL lub PostgreSQL o maksymalnej pojemności 100MB. Do tego możemy skorzystać z Redisa, podpiąć naszą domenę czy też dowolnie modyfikować zmienne środowiskowe (w przypadku PHP). Nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku płatnych planów, ponieważ te zaczynają się od $100/miesiąc, co nie zachęca do korzystania z tej usługi. Z drugiej jednak strony, za dobrego admina, który będzie dbał o naszą maszynkę zapłacimy o wiele więcej.

Na chwilę obecną AppFog jest najlepszą (i chyba najtańszą) chmurą. Czy to prawda, sprawdzę w niedługim czasie.