Jako dziecko zachwycałem się holodeckiem pokazywanym w Star Treku i zastanawiałem się czy moje pra pra pra wnuki dożyją czasów, w których technologia ta stanie się rzeczywistością. Od tamtego czasu pojawiło się wiele wizji i prototypów wirtualnej rzeczywistości, jednak żaden z prezentowanych produktów do pięt nie dorastał staremu dobremu holodeckowi.

Kilka lat temu Microsoft przedstawił swoją wizję przyszłości, w której mogliśmy zobaczyć między innymi dwójkę dzieciaków rozmawiających przez “szybę” będącą jednocześnie ogromnym wyświetlaczem, na żywo tłumaczącym toczącą się właśnie rozmowę.

Wiele osób, między innymi ja, zachwycało się przedstawioną wizją i zastanawiało się jak wiele lat musi jeszcze upłynąć, aby technologia ta trafiła pod strzechy. Okazuje się, iż wcale nie jest to odległa przyszłość, a postęp dzieje się na naszych oczach. W tajnych laboratoriach Microsoftu powstaje właśnie holodeck, który wprawdzie jeszcze znajduje się w bardzo wczesnej fazie, ale już teraz zapiera dech w piersiach.

Ciekawe czy termin “za rok” jest realny?