obrazek pochodzi z serwisu http://blog.webspecies.co.uk

Chmur dedykowanych PHP wiele nie ma. Najpopularniejszą z nich jest PHPFog działający na infrastrukturze Amazonu. Wszystkie pozostałe rozwiązania są natury ogólnej, pozwalającej wprawdzie uruchomić PHP, ale wymagające od programisty pewnej wiedzy na ten temat. Firma Web Species chce to zmienić i pracuje nad kolejną chmurą dedykowaną PHP, lecz w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, chmura będzie korzystała z infrastruktury Windows Azure. Dlaczego akurat ta chmura? Ponieważ wszystkie inne zbudowane są w oparciu o chmurę Amazonu:

There is nothing specific about Azure that we wanted to leverage, but because so many existing PaaS providers are built on Amazon cloud it just made sense to try something else.

Wyjaśnienie należy do kategorii tych lżejszych, ale autorzy na pewno wiedzą co robią.

Niestety w chwili obecnej nie ma zbyt wiele informacji na temat Azure+ ponad to, że będzie działał na Windows Azure i zdejmował z barków programistów obowiązek instalowania i konfigurowania środowiska. Lista dostępnych funkcjonalności zamyka się w obrębie kilku głównych zagadnień. Są to:

  • deploy – sposób wdrażania aplikacji do chmury
  • zarządzanie aplikacją – błyskawiczna zmiana ustawień aplikacji, wersji PHP oraz aktualizacja kodu
  • dwa środowiska – produkcyjne i deweloperskie
  • logowanie – wszystkie zmiany w aplikacji są logowane, dzięki czemu jest możliwość dokładnego śledzenia wprowadzanych zmian

Strona projektu nie dostarcza zbyt wiele dodatkowych informacji, ale i tak warto na nią zajrzeć – http://cloud.webspecies.co.uk/. W chwili obecnej dostęp do chmury jest ograniczony do niewielkiej ilości testerów.